خانهعمومیمیزبانی وب

سرور چیست و چه کاربردی دارد

سرور چیست و چه کاربردی دارد
سرور چیست و چه کاربردی دارد
سرور چیست و چه کاربردی دارد

سرورها معمولا راس ارتباطی در شبکه هستند. از سرورها معمولا برای کنترل، مدیریت، میزبانی و … استفاده می شود. در این مطلب سرور از جهت میزبانی وب مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اینکه سرور چیست و علاوه بر کاربردهای دیگر چه کاربردی در میزبانی وب دارد. در میزبانی وب، سرورها معمولا به دو مدل سرور اختصاصی و سرور مجازی هستند که بصورت مشروح در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

سرور چیست و به چه منظوری استفاده می شود؟

در بحث میزبانی وب ، سرور معمولا یک کامپیوتر قدرتمند به لحاظ سخت افزاری است که بواسطه یکسری ملزومات قادر است یک یا چندین سایت را میزبانی نماید. این سرورها معمولا در مکانی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند. سرور در شبکه دیتاسنتر به اینترنت بسیار پایدار و سریع وصل می شود تا بتواند کارایی مناسبی داشته باشد. همچنین آی پی اختصاصی بر روی آن ست می شود تا در دسترس عموم در سطح اینترنت باشد. پس از اینکار معمولا اقدامات مورد نیاز دیگر نظیر نصب سیستم عامل، پیکربندی و … بصورت Remote و از راه دور قابل انجام خواهد بود. اگر سرور بصورت کلی و واحد در اختیار گرفته شود به آن سرور اختصاصی و اگر سرور مورد نظر با ابزارهای نرم افزاری خاصی به چند بخش تقسیم شود هر بخش از آن را سرور مجازی می گویند. در واقع سرور مجازی بصورت نرم افزاری از سرور اختصاصی گرفته می شود.

پیشنهاد می شود مطالعه نمایید: سرور مجازی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه هر سرور مجازی بتواند در سطح وب در دسترس باشد می بایست برای آن آی پی اختصاص داد که اینکار معمولا توسط عامل نرم افزاری در ارتباط با شبکه داخلی دیتاسنتر قابل تخصیص و انجام است.

تشریح روند آماده سازی سرور در دیتاسنتر

همانطور که گفته شد معمولا و غالبا سرور یک کامپیوتر قدرتمند است. بدلیل اینکه فضای مورد نیاز برای سرورها زیاد نباشد اغلب آنها را در کیس های کوچک جمع آوری می کنند که بیشتر سرور ها در رک تنها به یک یونیت نیاز داشته باشد. توجه داشته باشید که یونیت ردیفی از فضای اتافک رک می باشد. هر یونیت در رک مقدار 4.445 سانتی متر ارتفاع است. در شکل زیر اندازه ها بصورت اینچ آورده شده است. توجه داشته باشید که هر اینچ 2.54 سانتی متر می باشد. برای مثال اگر بخواهید اندازه ارتفاع یک یونیت را به سانتی متر بدست آورید می بایست 1.75 را در 2.54 ضرب نمایید.

سرور چیستدر شکل زیر می توان تصور و درک بهتری از یونیت های رک داشت.

سرور چیست

معمولا سرورها به دو حالت اجاره ای یا کولو در دیتاسنتر استفاده می شوند. در حالت اجازه ای، مالکیت سرور در اختیار دیتاسنتر بوده و در حالت کولو مالکیت سرور در اختیار ماست اما فضا و امکانات دیتاسنتر برای آن استفاده می شود که قطعا هزینه کمتری در مقایسه با حالت اجاره ای خواهد داشت. پس از خرید یا اجاره سرور و قرارگیری آن در رک، بواسطه سیستم های اتوماسیون نرم افزاری، پیکربندی برای ثبت و قابل استتفاده بودن سرور انجام می گیرد. موارد دیگر نیز در ادامه بواسطه ی سیستم نرم افزاری تحت وب در اختیار ما خواهد بود. معمولا برای اقدامات دیگر نیازی به دسترسی فیزیکی به سرور نیست و بصورت ریموت قابل انجام است. همچنین لازم به ذکر است در مواقعی که سرور دچار مشکل شود و در دسترس نباشد می توان توسط عوامل ارتباطی دیتاسنتر و از طریق آن شبکه به سرور دسترسی داشت. معمولا اگر مشکل نرم افزاری باشد می توان آنرا با سیستم نرم افزاری حل کرد و در صورت وجود اشکال سخت افزاری می بایست گزارش آنرا به دیتاسنتر داد تا نسبت به تعویض آن اقدام شود.

سرورهای مورد استفاده در جی فارس برای میزبانی وب سایت ها

سرورهای مورد استفاده جی فارس در داخل کشور در بستر دیتاسنتر برج تهران نگهداری می شوند. با جرات تمام اعلام می کنیم تمامی سرورهای مورد استفاده جزو قدرتمندترین سرورهای موجود برای میزبانی هستند. جی فارس برای اولین بار در کشور اقدام به راه اندازی چنین سرورهایی کرده است که بتوان نهایت سرعت و پایداری را داشت.


(1) کار سرور چیست و چه کاربردی دارد - بلاگ
کار سرور چیست و چه کاربردی دارد - بلاگ ایران هاست


(2) سرور چیست و چه کاربرد و وظایفی دارد
سرور چیست و چه کاربرد و وظایفی دارد - مدیاسافت


(3) سرور چیست و چه کاربردی دارد
سرور چیست و چه کاربردی دارد


(4) سرور چیست و چه کاربردی دارد معرفی کامل سخت افزار و نرم
در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به سوال سرور چیست و چه کاربردی دارد به صورت نرم افزاری و سخت افزاری پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.


(5) کار سرور چیست و چه کاربردی دارد - فروشگاه اینترنتی
در ابتدای مقاله ی کار سرور چیست و چه کاربردی دارد برای شما باید بگویم که سرور چیست کار سرور چیست سرور به زبانی ساده کامپیوتری همیشه روشن است که کاربران در تمامی ساعات شبانه روز انتظار پاسخ به سوال های خود را از طریق


(6) VPS یا سرور مجازی چیست و چه کاربردی دارد server virtual
سرور چیست و چه کاربردی دارد سرور یکی از مهم ترین امکاناتی است که در هنگام راه اندازی سایت در اختیار ما قرار داده می شود برای اینکه بتوانیم به اطلاعات خود در سایت دسترسی داشته باشیم به هاست نیاز دارید که هاست روی سرور


(7) سرور چیست و چه کاربردی دارد معرفی
سرور چیست و چه کاربردی دارد معرفی کامل سخت افزار و نرم افزار


(8) سرور یا Server چیست و چه کاربردی دارد
سرور یا Server چیست و چه کاربردی دارد با ما سطح علمی خود را


(9) سرور چیست و چه کاربرد و وظایفی دارد - مدیاسافت
سرور چیست و چه کاربرد و وظایفی دارد منتشر شده توسط علی محی الدین در اسفند 15 1396 موضوعات


(10) putty چیست و چه کاربردی دارد وبلاگ شتابان هاست
ما در این مطلب به موضوع putty چیست و چه کاربردی دارد پرداختیم. با مطالعه این مطلب به نرم افزار Putty آشنا شوید و به سرور لینوکس خود متصل شوید. شتابان هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا