آموزش های وردپرسخانهسیستم مدیریت محتواعمومی

آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس

آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس
آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس
آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس

تصور کنید که تازه از خواب بیدار شدین و بعد از یک صبحانه مفصل میرید برای شروع کار بر روی سایت و آغاز یک روز پر انرژی و جدید دیگه که در کمال ناباوری همین که سایتتون را باز می‌کنید با پیغام error establishing a database connection مواجه می‌شوید، اینجاست که ممکنه کاملا استرس تمام وجودتون را فرا بگیره و دیگه به این فکر فرو برید که سایت به کلی نابود شده و دیگه هرچی تا به امروز روی اون زحمت کشیدید پوچ شده، اما اینطور نیست اصلا ناراحت نباشید، یک نفس عمیق بکشید و در ادامه با ما همراه باشید تا به راه‌هایی که با استفاده از اون می‌تونید تا نسبت به رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس اقدام کنید بپردازم.

تقریبا خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس برای یک بار هم که شده برای تمام کسانی که از سیستم مدیریت وردپرس استفاده می‌کنند پیش آمده و یا خواهد آمد، این خطا به دلایل گوناگونی در سایت رخ می‌دهد که به دلیل عدم برقراری ارتباط میان پایگاه داده و فایل‌های وردپرس پردازشی صورت نگرفته و بنابراین چیزی جز یک پیغام خطا تحت عنوان error establishing a database connection به شما نمایش داده نخواهد شد. برای رفع این خطا راه‌های گوناگونی از بررسی فایل‌های وردپرس و تست اطلاعات اتصال به وردپرس گرفته تا تعمیر دیتابیس وجود داره که به ترتیب باید هر یک از اونها را انجام بدین تا بتونید نسبت به رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس اقدام کنید.

آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

همونطور که گفتم وقتی خطایی در ارتباط با دیتابیس وردپرس در سایت شما پیش میاد و پیغام خطای اونو مشاهده می‌کنید دلیل اون اینه که فایل‌های وردپرس شما که با زبان PHP نوشته شدند قادر به ایجاد ارتباط با پایگاه داده سایت شما نیستند تا بتونن اطلاعات رو به شما نمایش دهند، دلایل گوناگونی میتونه برای ایجاد این خطا وجود داشته باشه که موارد زیر نمونه‌هایی از اون هستند:

 • حذف کلی دیتابیس سایت
 • تغییر در اطلاعات دیتابیس و اشتباه بودن اطلاعات در فایل wp-config.php
 • ایجاد خطا هنگام تغییر پیشوند جداول وردپرس
 • تغییر سطح دسترسی به فایل‌های وردپرس
 • بروز خطا هنگام انتقال وردپرس به دامنه و یا هاست جدید
 • وجود مشکل در سرور
 • و…

حالا در ادامه به بررسی و معرفی راه حل های موجود برای رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس می‌پردازم، اما قبل از هر کاری ابتدا یک بک‌آپ کامل از دیتابیس و فایل‌های وردپرس خودتون تهیه کنید تا اگر احیانا دونسته و یا ندونسته مشکل رو بزرگتر از این کردید قادر به رفع اون باشید و بیشتر از اینا تو سایتتون خرابکاری نکنید 😀

بررسی اطلاعات دیتابیس وردپرس

در اولین گام باید بررسی کنید که اطلاعات دیتابیس که در فایل wp-config.php وجود داره به درستی وارد شده باشند، برای این منظور وارد هاست خودتون شده و سپس به قسمت File Manager هاست مراجعه کنید، بعد از این مرحله به مسیری که وردپرس را نصب کرده‌اید مراجعه کنید(معمولا public_html که روت اصلی سایت می‌باشد) سپس در اینجا فایلی با نام wp-config.php را خواهید دید، اگر از هاست سی‌پنل استفاده می‌کنید روی اون راست کلیک کرده و گزینه Edit را برای ویرایش انتخاب کنید و اگر از هاست دایرکت ادمین استفاده می‌کنید روی دکمه Edit که در مقابل نام فایل قرار داره کلیک کنید تا صفحه ویرایش و بررسی فایل کانفیگ وردپرس برای شما باز شود. در این فایل اطلاعات دیتابیس قرار می‌گیرند که وظیفه این فایل ایجاد ارتباط با پایگاه داده MySql هستش، پس درون فایل به دنبال کدی همچون کد زیر بگردید:


// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define(‘DB_NAME’, ‘database_name_here’);
/** MySQL database username */
define(‘DB_USER’, ‘username_here’);
/** MySQL database password */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘password_here’);
/** MySQL hostname */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

123456789101112 // ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** ///** The name of the database for WordPress */define(‘DB_NAME’, ‘database_name_here’); /** MySQL database username */define(‘DB_USER’, ‘username_here’); /** MySQL database password */define(‘DB_PASSWORD’, ‘password_here’); /** MySQL hostname */define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

حالا در اطلاعات بالا که به ترتیب شامل موارد زیر هستند باید بررسی کنید که به درستی وارد شده باشند و هر یک از اطلاعات بالا را با اطلاعاتی که هنگام ساخت دیتابیس وارد کردید مطابقت دهید.

 • database_name_here: در این قسمت باید نام دیتابیس وارد شده باشد که هنگام ساخت دیتابیس در زمان نصب وردپرس ایجاد کردید.
 • username_here: در این قسمت باید نام کاربری دیتابیس را وارد کرده باشید که هنگام ساخت پایگاه داده وردپرس در زمان نصب وردپرس تعیین کردید.
 • password_here: در این قسمت هم باید رمز پایگاه داده وردپرس که هنگام نصب وردپرس برای دیتابیس خودتون تعیین کردید را وارد کنید.

حالا برای اینکه هر یک از اطلاعات بالا را با دیتابیس خود چک کنید و مطابقت بدید وارد صفحه اصلی هاست خودتون شده و بسته به نوع کنترل پنل هاست که میتونه سی‌پنل و یا دایرکت ادمین باشه، در صورتی که هاست شما سی‌پنل هست به قسمت DATABASES مراجعه کرده و سپس روی گزینه MySql Database کلیک کنید تا به صفحه مشاهده دیتابیس‌های ساخته شده هدایت شوید.

رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

بعد از این مرحله وارد صفحه زیر خواهید شد که در اون میتونید اطلاعات دیتابیس همچون نام دیتابیس، نام کاربری دیتابیس و یوزر انتخاب شده برای دیتابیس را هم چک کنید و ببینید که آیا کاربر انتخابی برای دیتابیس به درستی وارد شده است یا نه، که در صورت اشتباه بودن میتونید تا اونها را اصلاح کنید.

رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

حالا اگر اطلاعات بالا یعنی نام دیتابیس و نام کاربری به درستی وارد شده بودند ولی رمز دیتابیس رو شک دارید که درست باشه ابتدا روی Change Password کلیک کنید تا به صفحه تغییر رمز دیتابیس وارد شده و سپس مشابه چیزی که در تصویر مشاهده می‌کنید در دو فیلد password و password again رمز مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه change password کلیک کنید تا رمز شما تغییر داده شود.

رفع خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس

حالا که رمزتون را تغییر دادید به ویرایش فایل wp-config.php مراجعه کرده و در قسمت DB_PASSWORD که برای رمز پایگاه داده وردپرس هستش به جای رمز قبلی دیتابیس رمز جدید را وارد کرده و فایل را ذخیره کنید. حالا سایتتون را باز کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر، در صورتی که مشکل همچنان برقرار بود باید بررسی کنید ببینید که آیا اتصال دیتابیس برقرار است یا خیر که در ادامه به بررسی اون میپردازم.

تست اطلاعات اتصال به دیتابیس وردپرس

برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل از دیتابیس هست یا نه ابتدا وارد File Manager هاست شده و سپس یک فایل در مسیر اصلی سایت یعنی public_html با نام testdb.php بسازید و کد زیر را درون فایل مورد نظر قرار داده و ذخیره کنید.


12345678

حالا اطلاعات موجود در فایل را به شکل زیر وارد کنید:

 • your_hostname: در این قسمت نام هاست خود را وارد کنید که معمولا از localhost استفاده میشود.
 • database_username: در این بخش نام کاربری دیتابیس خود را وارد کنید.
 • database_password: در این بخش رمز دیتابیس خود را وارد کنید.

حالا که اطلاعات دیتابیس را در فایل وارد کردید آدرس دامنه خود را وارد کرده و سپس نام فایل را وارد کنید تا صفحه مورد نظر برای شما باز شود، به عنوان مثال site.com/testdb.php کافیه تا به جای نام دامنه آدرس سایت خودتون را وارد کنید، در نهایت بعد از باز شدن صفحه اگر با پیغام Connected successfully مواجه شدید نشون دهنده اینه که اطلاعات دیتابیس شما به درستی وارد شده است.

بررسی پیشوند جداول وردپرس

گاهی اوقات پیش میاد که اطلاعات وارد شده در فایل wp-config.php درست باشند اما پیشوند جداول در اون به اشتباه وارد شده باشد که این مورد هنگام تغییر پیشوند جداول وردپرس معمولا رخ خواهد داد. بنابراین در فایل wp-config.php کمی به سمت پایین اسکرول کرده و به دنبال عبارت زیر باشید.


$table_prefix = ‘wp_’;

1 $table_prefix = ‘wp_’;

عبارت wp_ در کد بالا که معرف پیشوند جداول دیتابیس شما است باید به درستی وارد شده باشد. بنابراین اگر از یک افزونه امنیتی استفاده کردید و پیشوند جداول وردپرس را تغییر دادین، پیشوند صحیح را در کد بالا جایگزین عبارت wp_ کرده و تغییرات را ذخیره کنید. حالا مجددا چندبار سایت را رفرش کنید تا ببینید مشکل برطرف شده یا خیر.

اصلاح آدرس سایت در صورت انتقال و یا تغییر دامنه

گاهیی اوقات خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس هنگام تغییر آدرس سایت رخ میده که در اون اطلاعات دامنه قبلی همچنان برای سایت ثبت شده‌اند. برای رفع این مشکل مجددا فایل wp-config.php را باز کرده و در اون به دنبال قطعه کد زیر بگردید.


define(‘WP_HOME’,’your-site.com’);
define(‘WP_SITEURL’,’your-site.com’);

12 define(‘WP_HOME’,your-site.com’);define(‘WP_SITEURL’,your-site.com’);

حالا اگر که این دو خط را پیدا کردید مطمئن بشید که نام دامنه در هر دو خط به درستی وارد شده باشه، اما اگر این دو خط را پیدا نکردید خودتون با قرار دادن کدهای فوق در فایل wp-config.php این بخش را اضافه کرده و فایل را ذخیره کنید. حالا سایت را باز کرده و چند بار رفرش کنید و ببینید که مشکل شما برطرف شده است یا خیر!

اگر همچنان مشکل باقی بود به سراغ پوشه wp-includes در هاستتان بروید و فایل functions.php را در آن پیدا کرده و بررسی کنید که آیا دو خط زیر را در آن وجود دارند یا خیر:


update_option( ‘siteurl’, your-site.com’ );
update_option( ‘home’, ‘your-site.com’ );

12 update_option( ‘siteurl’, your-site.com’ );update_option( ‘home’, your-site.com’ );

اگر این دو خط وجود داشتند آدرس موجود در اونها را با آدرس دامنه خودتون چک کنید که به درستی وارد شده باشند، اما اگر وجود نداشتند میتونید تا با قرار دادن این دو خط دقیقا بعد از خط اول که با


(1) آموزش رفع مشکل اتصال به پایگاه داده در
آموزش رفع مشکل اتصال به پایگاه داده در وردپرس رفع مشکل اتصال به


(2) نحوه رفع خطا اتصال به پایگاه داده
نحوه رفع خطا اتصال به پایگاه داده وردپرس لرن دی ال


(3) آموزش رفع خطا در برقراری اتصال به
آموزش رفع خطا در برقراری اتصال به پایگاه داده وردپرس وبمستر 98


(4) نحوه رفع خطای سرور داخلی در وردپرس
نحوه رفع خطای سرور داخلی در وردپرس - آموزش از سایت سازی دات کام


(5) چطور خطای اتصال به پایگاه داده را در وردپرس رفع کنیم
اموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده با بررسی تنطیمات پایگاه داده بررسی میزبان وب phpmyadmin mysql server و فایل wp-config.php


(6) آموزش رفع خطای اتصال پایگاه داده در وردپرس نوین ترین های
با سلام خدمت دوستان عزیز با یکی دیگر از سری آموزش های وردپرس خدمت شما هستیم. اگر در اینترنت وب گردی کنید پس حتما با خطای اتصال پایگاه داده وردپرس مواجه شده اید این خطا یکی از خطاهای خسته کننده وردپرس است به خصوص زمانی که


(7) راهنمای رفع خطای برقراری اتصال با پایگاه داده وردپرس
باسلام آموزش برطرف کردن خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس اگر مدت زیادی هست که با دنیای وب سر و کار دارید حداقل چند بار این خطا را مشاهده کرده اید. خطای اتصال به پایگاه داده یکی از آن لعنتی هایی است که می تواند به دلایل


(8) رفع ایراد وردپرس خودآموز وردپرس
رفع خطای 403 Forbidden در وردپرس. آیا هیچگاه با خطای 403 ممنوع یا 403 Forbidden در سایت وردپرس خود مواجه شدهاید این خطا یکی از بدترین خطاهایی است که احتمال دارد مبتدیان وردپرس با آن رو به رو شوند


(9) راهنمای رفع خطای برقراری اتصال با
راهنمای رفع خطای برقراری اتصال با پایگاه داده وردپرس


(10) آموزش رفع خطای عدم اتصال به پایگاه داده وردپرس وردپرس نارنجی
ممکن است خطای عدم اتصال به پایگاه داده وردپرس هنگام تغییر آدرس سایت رخ داده باشد برای رفع این مشکل مجددا فایل wp-config.php را ویرایش کرده و به دنبال قطعه کد زیر بگردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + شش =

دکمه بازگشت به بالا