جی فارسخانهعمومی

تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت

تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت
تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت
تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت

اگر مدیر یک وب سایت ایرانی هستید و یا این که صاحب یک دامنه بین المللی هستید، حتما خبر تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو (resello) را تا هم اکنون شنیده اید! ریسلو (رسلو) یک کمپانی هلندی آمریکایی هستش که ریجسترار (ثبت کننده) بیش از 80 درصد از دامنه های بین المللی ایرانی ها محسوب میشه، تمام دامنه های بین المللی مشتریان جی فارس نیز تا به هم اکنون توسط ریسلو به ثبت رسیده اند، خبر تحریم ریسلو برای دامنه های بین المللی ایرانیان موجی از رعب و وحشت را برای مدیران سایت های ایرانی به وجود آورده است، اما به راستی حقایق و شایعات مربوط به تحریم دامنه ایرانیان توسط ریسلو چیست؟

.

واقعیت تحریم دامنه ایرانیان توسط ریسلو resello چیست؟

در هفته اخیر، ریجسترار ریسلو با ارسال یک اطلاعیه ایمیلی به تمام نمایندگان خود در ایران اعلام کرد که باتوجه به تحریم های جدید آمریکا بر علیه ایران، این شرکت (resello) برخلاف میل باطنی قادر نیست که همکاری خود را با نمایندگان و کاربران ایرانی ادامه دهد، طی این نامه رسمی، ریسلو به جی فارس و سایر شرکت های هاستینگ اعلام کرد که از 27 تیر ماه سال 1396 اجازه ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه جدید از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود نخواهد داشت. دقت کنید که امکان انتقال از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود ندارد نه امکان انتقال دامنه ها از ریسلو به سایر ریجسترار ها.

نتیجه گیری این قسمت: بنابراین طبق اطلاعیه ریسلو از تاریخ 27 تیر ماه فقط امکان ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه ایرانیان از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود ندارد، و هیچ خطری سلامت دامنه های ایرانی را تهدید نمی کند و کاربران تا هر زمانی که تمایل داشته باشند قادر هستند دامنه خود را در ریسلو مدیریت کنند و یا این که دامنه خود را بدون هیچ محدودیتی به یک ریجسترار دیگر منتقل کنند.

حقیقت: دامنه شما در خطر نابودی نیست و در سلامت کامل به سر می برد…!

تحریم دامنه های دات کام .com

.

تکلیف دامنه هایی که تا 2 ماه دیگر منقضی می شوند، چیست؟

شرکت ریسلو در قسمت دیگری از این نامه اعلام کرده است که، امکان تمدید دامنه های ثبت شده توسط ریسلو، فقط تا 2 ماه پس از دریافت این اطلاعیه به صورت عادی وجود دارد. یعنی صاحبان دامنه های بین المللی فقط تا تاریخ 27 شهریور 1396 ماه قادر هستند دامنه خود را در ریسلو تمدید کنند، اما بعد از این تاریخ نیز امکان تمدید دامنه ها از مدیران سایت ها سلب نمی شود، بلکه بعد از 27 شهریور 1396 تعرفه تمدید دامنه های بین المللی در ریسلو تا 10 برابر افزایش پیدا می کند.

نتیجه گیری این قسمت: اگر دامنه بین المللی شما طی 2 ماه آینده منقضی می شود میبایست هرچقدر سریع تر نسبت به تمدید دامنه خود در پرتال کاربران جی فارس اقدام کنید، در غیراینصورت پس از تاریخ 27 شهریور 1396 تعرفه تمدید تا 10 برابر حالت قبل افزاش می یابد.

.

نکته مهم: در نهایت جی فارس میبایست دامنه شما را به یک ریجسترار دیگر انتقال دهد که مشمول قوانین تحریم ایران نباشد، و در طی پروسه انتقال فقط دامنه هایی امکان منتقل شدن را دارند که تاریخ انقضای آن ها بیش از 2 ماه باشد، بنابراین نکته مهمی که از این قسمت برداشت می شود این است که اگر دامنه شما طی 2 ماه آینده منقضی می شود، سریعا پس از مطالعه این خبر نسبت به تمدید دامنه خود اقدام کنید.

.

در نهایت تکلیف دامنه های بین المللی تحریم شده چه خواهد شد؟

در حال حاضر امکان ادامه همکاری با شرکت ریسلو وجود ندارد، جی فارس و سایر شرکت های هاستینگ درحال عقد قرارداد با سایر ریجسترار های جهانی ثبت کننده دامنه هستند، تا دامنه های بین المللی مشتریان خود را طی روز های آینده بدون کوچک ترین مشکلی به سایر ریجسترار های ثبت کننده دامنه منتقل کنند و این مشکل برای همیشه برطرف شود، بدیهیست که سازمان جهانی نام های دامنه تحت عنوان ICANN همواره محافظ حقوق مالکین دامنه است و طی فرآیند های تحریم و انتقال دامنه ها به ریجسترار های جدید، به هیچ عنوان قرار نیست که مالکیت دامنه شخصی از وی سلب شود یا دامنه ای در خطر نابودی قرار گیرد، تمام اوضاع توسط شرکت های هاستینگ تحت کنترل است و شرکت های هاستینگ به خوبی از حقوق مشتریان خود محافظت می کنند و بدون کوچکترین مشکلی دامنه های مشتریان خود را به ریجسترار های جدید و مطمئن منتقل می کنند.

نتیجه گیری از این قسمت: تمام دامنه های بین المللی ثبت شده در ایران، همانند گذشته تحت مالکیت مالکان خود باقی می مانند و شرکت های هاستینگ پس از بررسی و عقد قرارداد های لازمه، دامنه های مشتریان خود را به ریجسترار های جدید منتقل می کنند، تمام مشتریان میبایست منتظر اطلاع رسانی شرکت های هاستینگ باشند.

.

دامنه های بین المللی جدید خود را چگونه ثبت کنیم؟

اگر شما نیز جزء آن دسته از مشتریان جی فارس هستید که، همواره نیاز دارند جهت انجام پروژه های طراحی سایت دامنه های جدید بین المللی برای مشتریان خود به ثبت برسانند، قرار نیست که این تحریم ها هیچگونه خللی در عملکرد شما به وجود آوردند، شرکت جی فارس با یک ریسجترار آلمانی تحت عنوان joker قرارداد همکاری منعقد نموده است و در حال حاضر دامنه های جدید مشتریان در ریجسترار جوکر آلمان به ثبت می رسند.تحریم دامنه های ایرانیان توسط ریسلو

جوکر یک ریجسترار آلمانی است و در حدود 20 سال سابقه در زمینه ثبت دامنه های بین المللی دارد، joker زیر نظر قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می کند و باتوجه به سیاست های خارجی دولت تدبیر و امید، احتمال تحریم شدن ایران توسط اتحادیه اروپا نزدیک به صفر درصد است، بنابراین در حال حاضر جی فارس جوکر را بهترین گزینه جهت ثبت دامنه بین المللی مشتریان خود به شمار می آورد، بنابراین ثبت دامنه های جدید مشتریان جی فارس در حال حاضر توسط ریجسترار جوکر آلمان صورت می پذیرد.

نتیجه گیری از این قسمت: در حال حاظر جی فارس و سایر شرکت های هاستینگ، دامنه های بین المللی جدید مشتریان خود را در ریجسترار های جدید (به غیر از resello) به ثبت می رسانند، بنابراین هم اکنون هیچ مشکلی در جهت ثبت دامنه های بین المللی جدید وجود نداد.

.

فریب افرادی که از آب گل آلود ماهی می گیرند را نخورید…!

در شرایط تحریم دامنه های ایرانیان توسط ریسلو، برخی از افراد و شرکت های سودجو، طی اطلاع رسانی های مکرر در سایت ها و شبکه های اجتماعی اعلام داشته اند که اگر خیلی زود نسبت به انتقال دامنه خود به شرکت میزبانی دیگر اقدام نکنید مالکیت دامنه خود را از دست خواهید داد! این موضوع به همین جا ختم نمی شود، این افراد با ارسال ایمیل هایی از پیش برنامه ریزی شده به مشتریان سایر شرکت ها، از آن ها خواسته اند که هرچقدر سریع تر جهت جلوگیری از نابودی دامنه خود، نسبت به انتقال دامنه به یک شرکت دیگر اقدام کنند…تحریم دامنه های ایرانیان توسط resello

این افراد نه تنها به بهبود شرایط و بهبود اوضاء کمک نکرده اند، بلکه باعث ایجاد رعب و وحشت بین مدیران سایت ها و مالکین دامنه ها شده اند، درصورتی که شما نیز از این قبیل ایمیل ها دریافت کرده اید، به هیچ عنوان به شایعات اهمیت ندهید و اصلا نسبت به انتقال دامین خود به سایر شرکت های میزبانی اقدام نکنید، در این شرایط تمام شرکت های میزبانی وب درحال عقد قرارداد های جدید با ریجسترار های معتبر هستند و به زودی مشتریان خود را به یک ریجسترار دیگر منتقل می کنند، از شما خواهشمندیم در این شرایط حامی شرکت های میزبانی خود باشید و به هیچ عنوان با شرکت های هاستینگ تماس نگیرد و منتظر اطلاع رسانی رسمی از سوی شرکت های هاستینگ باشید.

نکته مهم: درصورتی که از سمت افرادی ناشناس ایمیل هایی جهت انتقال دامنه های خود به سایر شرکت ها دریافت نموده اید، ایمیل های این افراد را به صورت کامل برای آدرس ایمیل [email protected] فوروارد کنید، مراتب حقوقی شکایت از این فراد سودجو در دست بررسی و جمع آوری شهود است.

نتیجه گیری از این قسمت: مالیکیت دامنه های شما تحت خطر نابودی نیست و هیچ خطری کسب و کار آنلاین شما را تهدید نمی کند، فریب افراد سودجو را نخورید و دامنه های خود را به سایر شرکت ها انتقال ندهید، چرا که این افراد سودجو ممکن است دامنه های شما را در حین انتقال از دسترس شما خارج کنند، تا دریافت اطلاعیه از سمت شرکت های هاستینگ هیچ اقدامی انجام ندهید.

.

هیچ خطری در کمین دامنه های شما نیست! به علت اطلاع رسانی سودجویانه برخی از شرکت ها در این زمینه، موجی از رعب و وحشت میان مدیران سایت ها رواج یافته است. تصور کنید که شما مدیر یک شرکت هاستیگ هستید و نزدیک به 200.000 دامنه تحت نظر شرکت شما به ثبت رسیده است، و به علت رواج یافتن شایعات در این زمینه در حدود 10.000 نفر از مشتریان با شرکت شما تماس میگیرند و ابراز نا امیدی و نگرانی می کنند، این امر در حال حاضر عملکرد شرکت های هاستینگ را مختل ساخته است. اینجانب از طرف مدیران تمام شرکت های هاستینگ از شما خواهشمندم صبور باشید و به هیچ عنوان خطوط ارتباطی شرکت های هاستینگ را مشغول نکنید و منتظر دریافت اطلاعیه رسمی از سمت شرکت خود باشید.

.

چگونه متوجه شویم دامنه ما توسط ریسلو تحریم شده است یا خیر؟

ریسلو تمام دامنه هایی که با مالیکت ایرانی به ثبت رسیده است را تحریم نموده است، برای این که متوجه شوید دامنه شما توسط ریسلو به ثبت رسیده است یا خیر، وارد وب سایت who.is شوید، سپس در قسمت search box این سایت نام دامنه خود را وارد کنید و بر روی آیکون ذره بین کلیک کنید، در صفحه مشخصات دامنه اگر از قسمت Registrar Info در مقابل Name نوشته شده بود REALTIME REGISTER B.V. به این معناست که دامنه شما توسط resello به ثبت رسیده است. تحریم دامنه های ایران توسط رسلو یا رسیلو

اگر پس از هویز کردن نام دامنه وب سایت خود داخل سایت who.is با پیغام REALTIME REGISTER B.V مواجه شدید، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد، شما میبایست در مرحله اول اگر دامنه شما تا دوماه دیگر منقضی می شود، آن را سریعا توسط شرکت هاستینگ تمدید کنید و سپس منتظر باشید تا شرکت هاستینگ شما اطلاعیه صادر کند و دامنه شما را طی روز های آینده به یک ریجسترار دیگر منتقل کند.

.

در شرایط تحریم دامنه های ایران، نهایتاً ما باید چکار کنیم؟

در ابتدا میبایست آگاه باشید که این تحریم ها فقط مشمول دامنه های بین المللی مانند: دات کام، دات نت، دات او آر جی، دات اینفو و هر پسوند دیگری به جز دات آی آر ir. است. (دامنه های تحریم شده: com. و net. و org. و info. هستند) به صورت خلاصه می توان گفت که اگر دامنه شما هم توسط ریسلو تحریم شده است، ابتدا تاریخ انقضای دامنه خود را بررسی کنید، اگر دامنه شما طی 2 ماه آینده در حال منقضی شدن است، هرچقدر سریع تر نسبت به تمدید دامنه خود برای یک یا چند سال آینده اقدام کنید، اگر دامنه شما بین المللی باشد و پس از 60 روز آینده منقضی شود، تمدید دامنه ها با 10 برابر تعرفه عادی قابل انجام هستند، لطفا در این زمینه کاملا جدی باشید و اگر دامنه شما طی 60 روز آینده منقضی می شود، سریعا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. اگر دامنه شما تاریخ انقضا داشته باشد تا زمان خروج از تحریم ها و انتقال دامنه ها به یک ریجسترار دیگر، هیچ خطری کسب و کار شما را تهدید نخواهد کرد. اگر از تاریخ انقضای دامین خود اطمینان کامل ندارید، وارد ناحیه کابری خود در جی فارس شوید و از قسمت دامنه ها –> دامنه های من را انتخاب کنید و از سربرگ سررسید بعدی تاریخ انقضای دامین خود را مشاهده کنید. در صورتی که در زمینه تاریخ انقضای دامنه و تمدید دامنه، شک یا شبه دارید، از طریق ارسال تیکت پشتیبانی از کارشناسان جی فارس کمک بخواهید.

.

در نهایت جی فارس دامنه مشتریان را چگونه از تحریم ها خارج می کند؟

هماهنطور که در پاراگراف های اول خدمت شما عرض کردیم، در حال حاضر دامنه های جدید مشتریان در ریجسترار joker آلمان به ثبت می رسد، ما در حال بررسی تمام ریجسترار های جهانی ثبت کننده دامنه هستیم تا در نهایت تصمیم بگیریم، دامنه های قبلی مشتریان را به کدام ریجسترار منتقل کنیم اما در حال حاضر هنوز به نتایج قطعی نرسیده ایم، باتوجه به این که در آخرین اطلاعیه شرکت resello اعلام کردند که تا 12 ماه زمان جهت انتقال دامنه ها به یک ریجسترار دیگر وجود دارد، جایی برای نگرانی نیست، اما شما به عنوان مشترک حتما وضعیت دامنه های بین المللی (دات کام، دات نت، دات او آر جی و…) خود را داخل جی فارس بررسی کنید و اگر در کمتر از 60 روز دیگر دامنه شما منقضی می شود، حتما نسبت به تمدید آن اقدام کنید، پس از انتخاب یک ریجسترار مطمئن، توسط یک اطلاعیه قبلی جی فارس شما را در جریان قرار می دهد و دامنه های قدیمی شما عزیزان را به آن ریجسترار منتقل می کند.

در نهایت خاطر نشان می سازد که پس از تحریم دامنه های ایرانی ها توسط ریسلو، هیچ خطری در کمین دامنه های شما عزیزان نیست، کمپانی آمریکایی ریسلو از این به بعد تصمیم ندارد با ایرانی ها همکاری داشته باشد و به همین خاطر فرصت مناسبی برای نمایندگان خود (شرکت های هاستینگ ایران) درنظر گرفته است تا نمایندگان دامنه مشتریان خود را به یک ریجسترار دیگر منتقل سازند، شرکت های هاستینگ مانند جی فارس در حال حاضر به دنبال ریجسترار های مطمئن جهت انتقال دامنه مشتریان خود هستند، مهم ترین نکته این اطلاعیه این است که اگر دامنه شما طی 2 ماه آینده منقضی می شود هرچقدر سریع تر نسبت به تمدید آن اقدام کنید، لطفا تمام سوالات و شبهات خود را درمورد تحریم دامنه های بین االمللی توسط ریسلو، در قسمت نظرات همین مقاله اعلام کنید و یا این که سوالات خود را از طریق ارسال تیکت پشتیبانی برای کارشناسان جی فارس ارسال کنید، خواهشمندیم خطوط ارتباط تلفنی و چت آنلاین شرکت هاستینگ خود را جهت پیگیری این مسئله مشغول ننمایید و فقط از طریق ارسال تیکت پشتیبانی سوالات خود را در این زمینه با شرکت های هاستینگ مطرح کنید.

بروز رسانی 25 شهریور 96 – بعد از بررسی صد ها ریجسترار مختلف جهت انتقال دامنه ها پس از اعمال تحریم های ریسلو بر علیه ایرانی ها، جی فارس در حال حاضر ریجسترار Web Werks را جهت انتقال دامنه مشتریان درنظر گرفته است، این ریجسترار در حال حاضر کمترین خطر را به جهت تحریم ایرانی ها دارد، همچنین ریجسترار جدید امکانات فوق العاده ای را قرار است در اختیار کاربران جی فارس قرار دهد، در حال حاضر چالش پیش روی ما، انتقال چندین هزار دامنه بین المللی به ریجسترار جدید است که برای تک تک دامنه ها میبایست ایمیل های احراز هویت توسط مالکین دامنه ها تایید شود که این امری معقول و قابل اجرا نیست، بنابراین در حال مکاتبه با ریجسترار Web Werks و ICANN هستیم تا امکانی را فراهم آورند که بدون نیاز به پرداخت هزینه از سوی کاربران و ایمیل های احراز هویت، دامنه ها به آسودگی به ریجسترار جدید منتقل شوند، نتیجه نهایی مکاتبات طی روز های آینده در همین اطلاعیه اعلام خواهد شد.

خبر در حال تکمیل است…


(1) تحریم دامنههای ایران توسط ریسلو از
تحریم دامنههای ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت - اخبار رسمی


(2) خطر جدی در کمین اینترنت ایران تحریم
خطر جدی در کمین اینترنت ایران تحریم دامنه های ایرانیان توسط ریسلو


(3) واقعیت در مورد خبرها و شایعات جدید در
واقعیت در مورد خبرها و شایعات جدید در خصوص ریسلو - فراسو


(4) دلایل عدم اتصال دامنه به هاست
دلایل عدم اتصال دامنه به هاست


(5) خطر جدی در کمین اینترنت ایران تحریم دامنه های ایرانیان
اخیرا زمزههایی مبنی بر تحریم ایرانیان توسط شرکت Realtime Register به گوش میرسید. این شرکت که در ایران با برند ریسلو Resello شناخته میشود بزرگترین شرکت ثبتکنندهی دامنهی کاربران ایرانی نیز محسوب میشود.


(6) تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو از شایعه تا واقعیت
اگر مدیر یک وب سایت ایرانی هستید و یا این که صاحب یک دامنه بین المللی هستید حتما خبر تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو resello را تا هم اکنون شنیده اید ریسلو رسلو یک کمپانی هلندی آمریکایی هستش که ریجسترار ثبت کننده بیش


(7) تغییر دامنه - روش تغییر دامنه سایت - از
تغییر دامنه - روش تغییر دامنه سایت - از صفر تا صد - تغییر از غیر


(8) راهنمای جامع خرید هاست و دامنه مناسب
راهنمای جامع خرید هاست و دامنه مناسب برای وبسایت - اخبار رسمی


(9) تحریم دامنه های ایران توسط resello
تحریم دامنه های ایران توسط resello آمریکا - آی تی پارسی


(10) با خرید هاست و دامنه وبسایت خود را
با خرید هاست و دامنه وبسایت خود را راهاندازی کنید - اخبار رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا